Geberit Pluvia saugo futbolostadionus visame pasaulyje

Pluvia stogo lietaus nuotekų šalinimo sistema yra sumontuota daugelyje futbolo stadionų. Tai daryti prasminga dėl įvairių priežasčių.

Mėgautis futbolu smarkiai lyjant nėra labai smagu – na, bent jau ne tada, kai stovi pačiame aikštės centre. Tačiau daugelio futbolo stadionų žiūrovų zona yra po stogu, ant kurio dažniausiai yra įrengta Geberit Pluvia stogo lietaus nuotekų šalinimo sistema. Todėl žiūrovai gali švęsti pergalę nesušlapdami.

Veikiama neigiamo slėgio, sistema siurbia ant stogo susikaupusį vandenį per didelio pralaidumo įlajas.Vamzdžiams greitai užsipildžius vandeniu, sukuriamas uždaras, greitai tekančio vandens srautas. Vandens siurbimo galia sukuria itin veiksmingai veikiančią lietaus nuotekų šalinimo sistemą, todėl ant stogo reikia įrengti santykinai nedaug vandens surinkimo įlajų. Dėl susidarančio nemažo greičio, vanduo gali didelius atstumus tekėti horizontaliai, kol pasieks sumontuotus lietaus vandens stovus.

Architektūriniai ir statybiniai privalumai

Pasak Geberit produktų skyriaus vadovo Andreas Mosebach, statant stadioną, šie dalykai yra laikomi pagrindiniais sistemos privalumais. Stogu retai dengiamas visas stadionas. Dažniausiai aikštė lieka atvira, o sienos yra tik pastato išorėje. Stovus galima įrengti tik ten, todėl neišvengiamai tenka naudoti ilgesnius horizontalius vamzdžius. „Todėl Pluvia sistema stadionų statyboje yra laikoma nepakeičiamu sprendimu.“

Vienas didžiausių šios sistemos privalumų – didelis pralaidumas. „Stadiono stogas turi didelį paviršiaus plotą“, – teigia produktų skyriaus vadovas. „Pluvia lietaus nuotekų sistema veikia itin našiai – dėl sistemos veikimo principo, tobulos elementų komplektacijos, visą ant stogo susidariusį vandenį galima išleisti vos per kelis stovus.

“, – sako Andreas Mosebach. Tai reiškia, jog ši sistema užima mažai vietos ir suteikia didelę architektūrinę laisvę, kuri yra laikoma svarbiu veiksniu stadiono statyboje. „Stadionai įprastai yra laikomi architektūriniais eksponatais.“ Pluvia sistema yra naudojama viso pasaulio futbolo stadionuose. Štai keletas jų.

Dariaus ir Girėno stadionas, Kaunas © Kauno miesto savivaldybė

Dariaus ir Girėno stadionas, Kaunas

S. Dariaus ir S. Girėno stadionas – lengvosios atletikos ir futbolo stadionas Kaune. Rekonstruojame projekte sportinių renginių – futbolo rungtynių ar lengvosios atletikos varžybų – metu stadionas talpins 15 tūkst. žiūrovų. Projekto vieta mieste pareikalavo specifinių sprendimų, kuriuos sėkmingai pavyko išspręsti ir įgyvendinti.
Projektuojant Geberit Pluvia sistemą teko susidurt su keletu iššūkių. Pirmiausia – dėl miesto techninių sąlygų lietaus nuotekų surinkimo stovai numatyti tik vienoje stadiono pusėje, o tai reiškia, kad visas lietaus vanduo tekantis ant stadiono stogo turi būti nuvedamas būtent į šią vietą, o lietaus kiekis išties didelis – apie 130 l/s.
Lietaus vandeniui nuvesti nuo pagrindinio stadiono stogo panaudotos 59 Geberit Pluvia stogo įlajos, o surinktą vandenį nukreipti ir nuvesti iki lauko tinklų išvadų panaudota apie 1000 metrų vamzdynų. Anksčiau paminėtos techninės sąlygos lėmė ir gana didelius vamzdynų skersmenis, kurių tvirtinimas taip pat privalo būti atitinkamas. Geberit šiuo klausimu turi išvystytą, gerai apgalvotą ir patikrintą techninį sprendimą – papildomų šoninių laikiklių sistemą, kuri stabilizuoja lietaus nuotekų sistemą nuo turbulencijų, susidarančių lietaus metu.

Allianz Arena, Miunchenas, Vokietija. © Pixabay

Allianz Arena, Miunchenas, Vokietija

Bazelio architektų bendrovės Herzog & de Meuron suprojektuota ir 2006 m. atidaryta Miuncheno Allianz Arena yra laikoma šiuolaikinių stadionų statybos simboliu. Jos išlenkta išorinė siena, kurią puošia 2 800 deimanto formos oro pagalvėlių, palaipsniui virsta stogo paviršiumi. Stogo apkrovos iš 48 plieninių sijų pereina į išorėje esančias gelžbetonio atramines konstrukcijas. Geberit Pluvia stogo lietaus nuotekų šalinimo sistema yra sumontuota pačiame stogo skliaute. Sistema su lietaus vandens surinkimo stovais buvo sujungta išlenktais jungiamaisiais tarpvamzdžiais.

Baku olimpinis stadionas, Azerbaidžanas. © Andrey Khrobostov / Alamy Stock Photo

Baku olimpinis stadionas, Baku, Azerbaidžanas

Baku nacionaliniame stadione telpa kiek daugiau nei 69 000 žiūrovų. Tai ne tik futbolo stadionas, bet ir lengvosios atletikos arena. Dėl ryškiomis spalvomis šviečiančių fasadinių plokščių, šis pastatas šiek tiek primena Miuncheno Allianz Areną. Statant jo plieninį stogą, reikėjo specialiai apskaičiuoti ne tik laikinas apkrovas, kurias gali sukelti vėjas, bet ir nuokrypius bei įtempius. Ant šio stadiono stogo sumontuota Geberit Pluvia sistema užtikrina puikų lietaus vandens surinkimą ir išleidimą.

Keiptauno stadionas, Keiptaunas, Pietų Afrika. © Pixabay

Keiptauno stadionas, Pietų Afrika

64 000 sėdimų vietų turintis Pietų Afrikos Pasaulio taurės stadionas Keiptaune yra nedaug nutolęs ne tik nuo Atlanto pakrantės, bet ir yra greta Keiptauno miesto centro. Stadionas ypač išsiskiria savo išlenktu daugiasluoksnio stiklo stogu. Stogo vidurys yra pagamintas iš skaidraus stiklo, kurio išorėje yra emaliuotas apskritimas, skirtas sumažinti šilumos ir šviesos intensyvumą. Vanduo nuo šio stogo yra išleidžiamas per Geberit Pluvia lietaus nuotekų sistemą.

Nacionalinis stadionas, Varšuva, Lenkija, © Pixabay

Nacionalinis stadionas, Varšuva, Lenkija

Nacionalinis stadionas Varšuvoje buvo pastatytas 2012 m. Europos čempionatui. Jo idėja buvo paremta esamu, bet jau byrančiu Dziesięciolecia stadionu, kuris sporto tikslais nustojo tarnauti 1988 m. Stadiono statyba buvo sistemingai padalinta į dvi dalis. Centrinę tribūną sudaro surenkamosios betoninės dalys. O virš tribūnos yra įrengtas plieninės vielos tinklo stogas su tekstiline membrana. Stogo vidinėje pusėje yra įrengta ištempiamas membraninis tentas, kuriuo uždengiamas aikštės plotas. Geberit Pluvia sistema užtikrina saugų lietaus vandens nuleidimą nuo stogo.

Vodafone Arena, Stambulas, © DB Architecture & Consulting

Vodafone Arena, Stambulas, Turkija

Naujuosiuose Beşiktaş futbolo klubo namuose telpa 42 000 žiūrovų. Stadionas stovi Europos Bosforo krante, nuo kurio atsiveria vaizdas į Üsküdar rajoną. Dėl paminklų apsaugos, buvo išsaugota dalis senojo stadiono su fasadu pietų pusėje ir pagrindiniais įėjimo vartais vakarų pusėje. Architektui pavyko suderinti senąsias dalis su šiuolaikine koncepcija. Stadiono stogą sudaro silikonu dengta stiklo pluošto danga. Pluvia sistemos paskirtis yra surinkti ir nuleisti vandenį nuo šio gana plokščio stogo.